2020/21 William Hill World Darts Championship
Draw Bracket – Second Round Onwards
(1) Michael van Gerwen v Ryan Murray/Lourence Ilagan
(32) Ricky Evans v Mickey Mansell/Haupai Puha
(16) Joe Cullen v Wayne Jones/Ciaran Teehan
(17) Jonny Clayton v John Henderson/Marko Kantele
(8) Dave Chisnall v Keegan Brown/Ryan Meikle
(25) Danny Noppert v Martijn Kleermaker/Cameron Carolissen
(9) Dimitri Van den Bergh v Luke Humphries/Paul Lim
(24) Jermaine Wattimena v Derk Telnekes/Nick Kenny
(4) Michael Smith v Jason Lowe/Dmitriy Gorbunov
(29) Devon Petersen v Steve Lennon/Daniel Larsson
(13) Gary Anderson v Madars Razma/Toru Suzuki
(20) Mensur Suljovic v Maik Kuivenhoven/Matthew Edgar
(5) Rob Cross v Dirk van Duijvenbode/Bradley Brooks
(28) Jamie Hughes v Adam Hunt/Lisa Ashton
(12) Glen Durrant v Steve Beaton/Diogo Portela
(21) Adrian Lewis v Damon Heta/Danny Baggish
(2) Peter Wright v Steve West/Amit Gilitwala
(31) Gabriel Clemens v Andy Hamilton/Nico Kurz
(15) Krzysztof Ratajski v Ryan Joyce/Karel Sedlacek
(18) Simon Whitlock v Darius Labanauskas/Chengan Liu
(7) James Wade v Callan Rydz/James Bailey
(26) Stephen Bunting v Andy Boulton/Deta Hedman
(10) Ian White v Kim Huybrechts/Di Zhuang
(23) Jeffrey de Zwaan v Ryan Searle/Danny Lauby
(3) Gerwyn Price v Luke Woodhouse/Jamie Lewis
(30) Brendan Dolan v Mike De Decker/Edward Foulkes
(14) Jose de Sousa v Ross Smith/David Evans
(19) Mervyn King v Max Hopp/Gordon Mathers
(6) Nathan Aspinall v Scott Waites/Matt Campbell
(27) Vincent van der Voort v Ron Meulenkamp/Boris Krcmar
(11) Daryl Gurney v William O’Connor/Niels Zonneveld
(22) Chris Dobey v Jeff Smith/Keane Barry
Session Schedule
Tuesday December 15 (1800 GMT)
3x First Round, 1x Second Round
Wednesday December 16
Afternoon Session (1200 GMT)
3x First Round, 1x Second Round
Evening Session (1800 GMT)
3x First Round, 1x Second Round
Thursday December 17
Afternoon Session (1200 GMT)
3x First Round, 1x Second Round
Evening Session (1800 GMT)
3x First Round, 1x Second Round
Friday December 18
Afternoon Session (1200 GMT)
3x First Round, 1x Second Round
Evening Session (1800 GMT)
3x First Round, 1x Second Round
Saturday December 19
Afternoon Session (1200 GMT)
3x First Round, 1x Second Round
Evening Session (1800 GMT)
3x First Round, 1x Second Round
Sunday December 20
Afternoon Session (1200 GMT)
3x First Round, 1x Second Round
Evening Session (1800 GMT)
2x First Round, 2x Second Round
Monday December 21 (1800 GMT)
4x Second Round
Tuesday December 22
Afternoon Session (1200 GMT)
4x Second Round
Evening Session (1800 GMT)
4x Second Round
Wednesday December 23
Afternoon Session (1200)
4x Second Round
Evening Session (1800 GMT)
4x Second Round
Sunday December 27
Afternoon Session (1200 GMT)
3x Third Round
Evening Session (1800 GMT)
3x Third Round
Monday December 28
Afternoon Session (1200 GMT)
3x Third Round
Evening Session (1800 GMT)
3x Third Round
Tuesday December 29
Afternoon Session (1200 GMT)
3x Third Round
Evening Session (1800 GMT)
1x Third Round, 2x Fourth Round
Wednesday December 30
Afternoon Session (1200 GMT)
3x Fourth Round
Evening Session (1800 GMT)
3x Fourth Round
Friday January 1
Afternoon Session (1200 GMT)
2x Quarter-Finals
Evening Session (1800 GMT)
2x Quarter-Finals
Saturday January 2 (1800 GMT)
Semi-Finals
Sunday January 3 (1930 GMT)
Final